Recom Power RPP30-2415S-1B
RPP30-2415S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-2415S-1B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-2415S-1B.pdf
Availability of RPP30-2415S-1B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP30-2415S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-2415S-1B
Internal Part NumberEIS-RPP30-2415S-1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 94°C
Efficiency91.4%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-2415S-1B
Related LinksRPP30-2, RPP30-2415S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-2415S-1B Details Description
Related parts for RPP30-2415S-1B
IC V-MONITOR W/PROG DETEC 8-SOIC datasheet.pdf
RES 8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 8POS MALE datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR ELECT CAP 0.270" datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf