Recom Power RPP30-2415SW-1F
RPP30-2415SW-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-2415SW-1F
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-2415SW-1F.pdf
Availability of RPP30-2415SW-1F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP30-2415SW-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-2415SW-1F
Internal Part NumberEIS-RPP30-2415SW-1F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 90°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-2415SW-1F
Related LinksRPP30-2, RPP30-2415SW-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-2415SW-1F Details Description
Related parts for RPP30-2415SW-1F
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 DIE CAST datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
WASHER SEALING #6 STN STEEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV AC/DC 1W 12V OUT SGL T/H datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
16 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO213AB datasheet.pdf