Recom Power RPP30-243.3S-F
RPP30-243.3S-F picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-243.3S-F
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-243.3S-F.pdf
Availability of RPP30-243.3S-F
QUANTITY
RPP30-243.3S-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-243.3S-F
Internal Part NumberEIS-RPP30-243.3S-F
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 89°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max26W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-243.3S-F
Related LinksRPP30-2, RPP30-243.3S-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-243.3S-F Details Description
Related parts for RPP30-243.3S-F
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MULT RS-232 DRV/REC 20TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 5% 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR THERMOCOUPLE K 2M LD 8MM datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 2A 24W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf