Recom Power RPP30-243.3S-L
RPP30-243.3S-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-243.3S-L
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-243.3S-L.pdf
Availability of RPP30-243.3S-L
QUANTITY
RPP30-243.3S-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-243.3S-L
Internal Part NumberEIS-RPP30-243.3S-L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 89°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max26W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-243.3S-L
Related LinksRPP30-2, RPP30-243.3S-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-243.3S-L Details Description
Related parts for RPP30-243.3S-L
CONN SPLICE BUTT 18-22 AWG RED datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 5.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIFFUSION PLATE 3Z4S-LTMDRLCR3 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSOR SPST-NO SMT AT 2025 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf