Recom Power RPP30-4805S-B
RPP30-4805S-B picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-4805S-B
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-4805S-B.pdf
Availability of RPP30-4805S-B
QUANTITY
RPP30-4805S-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-4805S-B
Internal Part NumberEIS-RPP30-4805S-B
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 96°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-4805S-B
Related LinksRPP30-, RPP30-4805S-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-4805S-B Details Description
Related parts for RPP30-4805S-B
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 8-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DIE SET (STAR RING) ASP datasheet.pdf
CONN HOUSING 26POS 3.18MM DUAL datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
762 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf