Recom Power RPP30-4824D-T
RPP30-4824D-T picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-4824D-T
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-4824D-T.pdf
Availability of RPP30-4824D-T
QUANTITY
RPP30-4824D-T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-4824D-T
Internal Part NumberEIS-RPP30-4824D-T
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-55°C ~ 94°C
Efficiency90.7%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-4824D-T
Related LinksRPP30-, RPP30-4824D-T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-4824D-T Details Description
Related parts for RPP30-4824D-T
IC TXRX RS-232 5:3 5V LP 24DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 4KW datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.040" datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf