Bourns Inc. CR0805-JW-562ELF
CR0805-JW-562ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-562ELF
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-562ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-562ELF
QUANTITY
CR0805-JW-562ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-562ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-562ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-562ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-562ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-562ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-562ELF
CONN TNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 42POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
TVS DIODE 11.6VWM 21.8VC SOD57 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
LX8 P MNG 2STSMF (60KM) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf