Recom Power RPP30-4824S-M
RPP30-4824S-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-4824S-M
Brief Description
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPP30-4824S-M.pdf
Availability of RPP30-4824S-M
QUANTITY
RPP30-4824S-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-4824S-M
Internal Part NumberEIS-RPP30-4824S-M
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 94°C
Efficiency91.6%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-4824S-M
Related LinksRPP30-, RPP30-4824S-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-4824S-M Details Description
Related parts for RPP30-4824S-M
RES SMD 8.2K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 50K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM BROWN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 0.15W 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
15UF 25V 6.3X17.5 105C AXI datasheet.pdf