Recom Power RPP40-2415D-M
RPP40-2415D-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-2415D-M
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-15VOUT
Datasheet Download
RPP40-2415D-M.pdf
Availability of RPP40-2415D-M
QUANTITY
RPP40-2415D-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-2415D-M
Internal Part NumberEIS-RPP40-2415D-M
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A, 1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-2415D-M
Related LinksRPP40-, RPP40-2415D-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-2415D-M Details Description
Related parts for RPP40-2415D-M
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 66MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 13POS datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 8DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf