Recom Power RPP40-2415S-M
RPP40-2415S-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-2415S-M
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-2415S-M.pdf
Availability of RPP40-2415S-M
QUANTITY
RPP40-2415S-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-2415S-M
Internal Part NumberEIS-RPP40-2415S-M
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 81°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-2415S-M
Related LinksRPP40-, RPP40-2415S-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-2415S-M Details Description
Related parts for RPP40-2415S-M
RES 8.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 13 M16 BLACK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 133MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONICAL SHARP TIP 1.0MM 700DEG datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 15A 11.2 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 590MA 650 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 600A (UL & IEC) 1000V 3L PV datasheet.pdf