Recom Power RPP40-4805S-L
RPP40-4805S-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4805S-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-4805S-L.pdf
Availability of RPP40-4805S-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP40-4805S-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4805S-L
Internal Part NumberEIS-RPP40-4805S-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 89°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4805S-L
Related LinksRPP40-, RPP40-4805S-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4805S-L Details Description
Related parts for RPP40-4805S-L
SENSOR 300PSIG RIBBON W/CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL/PAR 64LQFP datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf