Recom Power RPP40-4805S
RPP40-4805S picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4805S
Brief Description
CONV DC/DC 40W SNGL 5V OUT
Datasheet Download
RPP40-4805S.pdf
Availability of RPP40-4805S
QUANTITY
RPP40-4805S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4805S
Internal Part NumberEIS-RPP40-4805S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDC/DC Converters in High Temperature Environments
Purpose of DC/DC Converters
Featured ProductPowerlinePlus Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 89°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4805S
Related LinksRPP40, RPP40-4805S Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4805S Details Description
Related parts for RPP40-4805S
KIT DESIGN ACCELERATOR LCD ADAPT datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1A 30 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 7.4DIA X 4' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf