Recom Power RPP40-4812S-T
RPP40-4812S-T picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4812S-T
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-4812S-T.pdf
Availability of RPP40-4812S-T
QUANTITY
RPP40-4812S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4812S-T
Internal Part NumberEIS-RPP40-4812S-T
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-55°C ~ 78°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4812S-T
Related LinksRPP40-, RPP40-4812S-T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4812S-T Details Description
Related parts for RPP40-4812S-T
IC REG LDO 1.5V/2.9V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 3PH 1200V 50A SM1 datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 115V datasheet.pdf
CONV AC/DC 3W 05V OUT SGL T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 370MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
M3 SCREW TERMINAL (BLACK) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NC CYLINDER 300V datasheet.pdf