Recom Power RPP40-4815SW-1L
RPP40-4815SW-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4815SW-1L
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-4815SW-1L.pdf
Availability of RPP40-4815SW-1L
QUANTITY
RPP40-4815SW-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4815SW-1L
Internal Part NumberEIS-RPP40-4815SW-1L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 78°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4815SW-1L
Related LinksRPP40-4, RPP40-4815SW-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4815SW-1L Details Description
Related parts for RPP40-4815SW-1L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
ACCY LENS 3MM T-1 PANEL MNT LED datasheet.pdf
CUT-OFF BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf