Recom Power RPP40-4815SW-1M
RPP40-4815SW-1M picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4815SW-1M
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-4815SW-1M.pdf
Availability of RPP40-4815SW-1M
QUANTITY
RPP40-4815SW-1M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4815SW-1M
Internal Part NumberEIS-RPP40-4815SW-1M
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 78°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4815SW-1M
Related LinksRPP40-4, RPP40-4815SW-1M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4815SW-1M Details Description
Related parts for RPP40-4815SW-1M
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2.8V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 590MA 180 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMF datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS SKT CRIMP datasheet.pdf