Recom Power RPP40-4824S-T
RPP40-4824S-T picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4824S-T
Brief Description
CONV DC/DC 40W 36-75V 24VOUT
Datasheet Download
RPP40-4824S-T.pdf
Availability of RPP40-4824S-T
QUANTITY
RPP40-4824S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4824S-T
Internal Part NumberEIS-RPP40-4824S-T
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 78°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4824S-T
Related LinksRPP40-, RPP40-4824S-T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4824S-T Details Description
Related parts for RPP40-4824S-T
POT 175 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC DELAY LINE 20NS 8SOIC datasheet.pdf
POS 24/230 VAC 2A datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL LANE MUX/BUFFER 54-LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 80POS R/A SMD AU datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
12MM SLD ASSY RCPT 1X2 BLK KEYA0 datasheet.pdf