Recom Power RPP40-4824SW-1B
RPP40-4824SW-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4824SW-1B
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-75V 24VOUT
Datasheet Download
RPP40-4824SW-1B.pdf
Availability of RPP40-4824SW-1B
QUANTITY
RPP40-4824SW-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4824SW-1B
Internal Part NumberEIS-RPP40-4824SW-1B
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 78°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4824SW-1B
Related LinksRPP40-4, RPP40-4824SW-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4824SW-1B Details Description
Related parts for RPP40-4824SW-1B
RECT BRIDGE GPP 50V 8A GBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO41 datasheet.pdf
7+7 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1.9A DO214AA datasheet.pdf
CONN TWIN LEAF 10 POS 156 C/L datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 5 POS SMD datasheet.pdf