Recom Power RPP50-2412S-1M
RPP50-2412S-1M picture photo
Mfg. Part Number
RPP50-2412S-1M
Brief Description
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP50-2412S-1M.pdf
Availability of RPP50-2412S-1M
QUANTITY
RPP50-2412S-1M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP50-2412S-1M
Internal Part NumberEIS-RPP50-2412S-1M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.16A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 66°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP50-2412S-1M
Related LinksRPP50-2, RPP50-2412S-1M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP50-2412S-1M Details Description
Related parts for RPP50-2412S-1M
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRESS 5PSIG ANALOG datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 48MM datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 370MA 7.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16DFN datasheet.pdf