Recom Power RPP50-243.3S
RPP50-243.3S picture photo
Mfg. Part Number
RPP50-243.3S
Brief Description
CONV DC/DC 50W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RPP50-243.3S.pdf
Availability of RPP50-243.3S
QUANTITY
RPP50-243.3S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP50-243.3S
Internal Part NumberEIS-RPP50-243.3S
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP50
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 58°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP50-243.3S
Related LinksRPP50-, RPP50-243.3S Datasheet, Recom Power Distributor
RPP50-243.3S Details Description
Related parts for RPP50-243.3S
IC SMART POWER MOD 10A SPM32-AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 3W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf