Recom Power RPR20-11015S-1F
RPR20-11015S-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-11015S-1F
Brief Description
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPR20-11015S-1F.pdf
Availability of RPR20-11015S-1F
QUANTITY
RPR20-11015S-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-11015S-1F
Internal Part NumberEIS-RPR20-11015S-1F
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-11015S-1F
Related LinksRPR20-1, RPR20-11015S-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-11015S-1F Details Description
Related parts for RPR20-11015S-1F
WQB 240/3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 20.2A 2.8 MOHM datasheet.pdf
OSC VCXO 98.304MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 270K OHM 14DIP datasheet.pdf
MICRO 15C P /33 WHT 36" NI datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf