Recom Power RPR20-2424S-1B
RPR20-2424S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-2424S-1B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR20-2424S-1B.pdf
Availability of RPR20-2424S-1B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR20-2424S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-2424S-1B
Internal Part NumberEIS-RPR20-2424S-1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-2424S-1B
Related LinksRPR20-2, RPR20-2424S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-2424S-1B Details Description
Related parts for RPR20-2424S-1B
CONTACT TAB 20-16AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 1.25MM 5POS STR TIN datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF RECEPT datasheet.pdf
IC DAC DUAL 10BIT LO PWR 40LFCSP datasheet.pdf
HEATSINK FOR LMR2 MODULES datasheet.pdf
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
29+29 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W datasheet.pdf