Recom Power RPR20-243.3S-1B
RPR20-243.3S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-243.3S-1B
Brief Description
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RPR20-243.3S-1B.pdf
Availability of RPR20-243.3S-1B
QUANTITY
RPR20-243.3S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-243.3S-1B
Internal Part NumberEIS-RPR20-243.3S-1B
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-243.3S-1B
Related LinksRPR20-2, RPR20-243.3S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-243.3S-1B Details Description
Related parts for RPR20-243.3S-1B
CONN HEADER VERT 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.25A 133 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W +/-12V 833MA datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 30pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
COVER SR BTS 15 KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 75K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf