Recom Power RPR20-4812D-1
RPR20-4812D-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-4812D-1
Brief Description
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RPR20-4812D-1.pdf
Availability of RPR20-4812D-1
QUANTITY
RPR20-4812D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-4812D-1
Internal Part NumberEIS-RPR20-4812D-1
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA, 833mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-4812D-1
Related LinksRPR20-, RPR20-4812D-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-4812D-1 Details Description
Related parts for RPR20-4812D-1
VARISTOR 16V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 3A TSMT 3 datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SYPCEMKAB.PS HAN-Q8/0 KU.PCI+BU datasheet.pdf
607202 COVER PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf