Recom Power RPR20-4824S
RPR20-4824S picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-4824S
Brief Description
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR20-4824S.pdf
Availability of RPR20-4824S
QUANTITY
RPR20-4824S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-4824S
Internal Part NumberEIS-RPR20-4824S
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-4824S
Related LinksRPR20, RPR20-4824S Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-4824S Details Description
Related parts for RPR20-4824S
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 5TSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 70POS AU datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 430VWM 620VC AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf