Recom Power RPR30-11024D-F
RPR30-11024D-F picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-11024D-F
Brief Description
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR30-11024D-F.pdf
Availability of RPR30-11024D-F
QUANTITY
RPR30-11024D-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-11024D-F
Internal Part NumberEIS-RPR30-11024D-F
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)620mA, 620mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-11024D-F
Related LinksRPR30-1, RPR30-11024D-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-11024D-F Details Description
Related parts for RPR30-11024D-F
DIP CABLE - HDP20H/AE20G/X datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL BUSHING datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOUNTING PLATE MMP 1217 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
ADAPTER SLEEVE BROWN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf