Recom Power RPR30-1103.3S-F
RPR30-1103.3S-F picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-1103.3S-F
Brief Description
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RPR30-1103.3S-F.pdf
Availability of RPR30-1103.3S-F
QUANTITY
RPR30-1103.3S-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-1103.3S-F
Internal Part NumberEIS-RPR30-1103.3S-F
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-1103.3S-F
Related LinksRPR30-1, RPR30-1103.3S-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-1103.3S-F Details Description
Related parts for RPR30-1103.3S-F
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 35A 40QFN datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 12POS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf