Recom Power RPR30-2412D-1F
RPR30-2412D-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-2412D-1F
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RPR30-2412D-1F.pdf
Availability of RPR30-2412D-1F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR30-2412D-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-2412D-1F
Internal Part NumberEIS-RPR30-2412D-1F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPR30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A, 1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-2412D-1F
Related LinksRPR30-2, RPR30-2412D-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-2412D-1F Details Description
Related parts for RPR30-2412D-1F
CONN SPRING 44POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
CAP CER 2PF 150V 0605 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM3489 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf