Recom Power RPR40-11012D-B
RPR40-11012D-B picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-11012D-B
Brief Description
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 12VOUT
Datasheet Download
RPR40-11012D-B.pdf
Availability of RPR40-11012D-B
QUANTITY
RPR40-11012D-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-11012D-B
Internal Part NumberEIS-RPR40-11012D-B
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A, 1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W