Recom Power RPR40-2424D
RPR40-2424D picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-2424D
Brief Description
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR40-2424D.pdf
Availability of RPR40-2424D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR40-2424D Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-2424D
Internal Part NumberEIS-RPR40-2424D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA, 830mA
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-2424D
Related LinksRPR40, RPR40-2424D Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-2424D Details Description
Related parts for RPR40-2424D
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 5PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
TOOL DIE SUB MIN COAXICON datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 1W LEADS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf