Recom Power RPR40-4805S-B
RPR40-4805S-B picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-4805S-B
Brief Description
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR40-4805S-B.pdf
Availability of RPR40-4805S-B
QUANTITY
RPR40-4805S-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-4805S-B
Internal Part NumberEIS-RPR40-4805S-B
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-4805S-B
Related LinksRPR40-, RPR40-4805S-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-4805S-B Details Description
Related parts for RPR40-4805S-B
IC SW CURR LIMIT DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 64POS R/A datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.31V 6-UDFN datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE IVORY datasheet.pdf
RES SMD 328 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
CONTACT PRESS-IN PIN 0.50-1.0MM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 110POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf