Recom Power RPR50-11012S-1B
RPR50-11012S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPR50-11012S-1B
Brief Description
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 12VOUT
Datasheet Download
RPR50-11012S-1B.pdf
Availability of RPR50-11012S-1B
QUANTITY
RPR50-11012S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR50-11012S-1B
Internal Part NumberEIS-RPR50-11012S-1B
SeriesPOWERLINE+ RPR50
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.1A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR50-11012S-1B
Related LinksRPR50-1, RPR50-11012S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR50-11012S-1B Details Description
Related parts for RPR50-11012S-1B
RECTIFIER BRIDGE 1000V 1.9A D-37 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 32K FLASH 2K SRAM 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
PANEL FLCOS MICRO DISPLAY WQVGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf