Recom Power RPR50-4815D-B
RPR50-4815D-B picture photo
Mfg. Part Number
RPR50-4815D-B
Brief Description
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPR50-4815D-B.pdf
Availability of RPR50-4815D-B
QUANTITY
RPR50-4815D-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR50-4815D-B
Internal Part NumberEIS-RPR50-4815D-B
SeriesPOWERLINE+ RPR50
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.65A, 1.65A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR50-4815D-B
Related LinksRPR50-, RPR50-4815D-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR50-4815D-B Details Description
Related parts for RPR50-4815D-B
FEED STOP datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 52 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 500A datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf