Panasonic Electric Works HC1E-HTM-AC240V
HC1E-HTM-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
HC1E-HTM-AC240V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 240V
Datasheet Download
HC1E-HTM-AC240V.pdf
Availability of HC1E-HTM-AC240V
QUANTITY
HC1E-HTM-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1E-HTM-AC240V
Internal Part NumberEIS-HC1E-HTM-AC240V
Coil TypeNon Latching
Coil Current5mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1E-HTM-AC240V
Related LinksHC1E-HT, HC1E-HTM-AC240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1E-HTM-AC240V Details Description
Related parts for HC1E-HTM-AC240V
RECTIFIER BRIDGE 35A 600V GBPCW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
2MM SRSW HDR IN HOR SMT B/WAY 2C datasheet.pdf