Rohm Semiconductor RQ5E035ATTCL
RQ5E035ATTCL picture photo
Mfg. Part Number
RQ5E035ATTCL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 30V 3.5A TSMT
Datasheet Download
RQ5E035ATTCL.pdf
Availability of RQ5E035ATTCL
QUANTITY
RQ5E035ATTCL Order Process
Ship out your order
Specifications of RQ5E035ATTCL
Internal Part NumberEIS-RQ5E035ATTCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTSMT Package Updates 24/Dec/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs10nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds475pF @ 15V
Power - Max1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageTSMT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RQ5E035ATTCL
Related LinksRQ5E03, RQ5E035ATTCL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RQ5E035ATTCL Details Description
Related parts for RQ5E035ATTCL
IC OPAMP CHOPPER 800KHZ 8DIP datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 3 ROW 96 POS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 20PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IPD M12 SHLD 2W AC SPST 2M datasheet.pdf
RES 30 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf