Rohm Semiconductor RQ5E035BNTCL
RQ5E035BNTCL picture photo
Mfg. Part Number
RQ5E035BNTCL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT
Datasheet Download
RQ5E035BNTCL.pdf
Availability of RQ5E035BNTCL
QUANTITY
RQ5E035BNTCL Order Process
Ship out your order
Specifications of RQ5E035BNTCL
Internal Part NumberEIS-RQ5E035BNTCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTSMT Package Updates 24/Dec/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs37 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds250pF @ 15V
Power - Max1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageTSMT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RQ5E035BNTCL
Related LinksRQ5E03, RQ5E035BNTCL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RQ5E035BNTCL Details Description
Related parts for RQ5E035BNTCL
SWITCH ROTARY SP3T SMD GULL 16V datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 75A I4-PAC-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 16SOIC datasheet.pdf
FUSE CERM 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 9.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf