Susumu RR0510P-112-D
RR0510P-112-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510P-112-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510P-112-D.pdf
Availability of RR0510P-112-D
QUANTITY
RR0510P-112-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510P-112-D
Internal Part NumberEIS-RR0510P-112-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510P-112-D
Related LinksRR0510, RR0510P-112-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510P-112-D Details Description
Related parts for RR0510P-112-D
RES SMD 237 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(15KV) SKT datasheet.pdf
RES SMD 33.6KOHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf