Susumu RR0510P-1370-D
RR0510P-1370-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510P-1370-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510P-1370-D.pdf
Availability of RR0510P-1370-D
QUANTITY
RR0510P-1370-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510P-1370-D
Internal Part NumberEIS-RR0510P-1370-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510P-1370-D
Related LinksRR0510P, RR0510P-1370-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510P-1370-D Details Description
Related parts for RR0510P-1370-D
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 2A SOT666 datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 5" datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 45/12MM-48" datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
2.54MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf