Susumu RR0510R-57R6-D
RR0510R-57R6-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510R-57R6-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510R-57R6-D.pdf
Availability of RR0510R-57R6-D
QUANTITY
RR0510R-57R6-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510R-57R6-D
Internal Part NumberEIS-RR0510R-57R6-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510R-57R6-D
Related LinksRR0510R, RR0510R-57R6-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510R-57R6-D Details Description
Related parts for RR0510R-57R6-D
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC CURR-FDBK AMP VIDEO HS 16SOIC datasheet.pdf
BLOCK LOCKING FOR TOPS 1.5GS OR datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
MINI MAC DIE (LOWER CONDUCTOR) datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
4A MOTOR SHIELD datasheet.pdf