Susumu RR0816P-2610-B-T5-41A
RR0816P-2610-B-T5-41A picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-2610-B-T5-41A
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-2610-B-T5-41A.pdf
Availability of RR0816P-2610-B-T5-41A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RR0816P-2610-B-T5-41A Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-2610-B-T5-41A
Internal Part NumberEIS-RR0816P-2610-B-T5-41A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-2610-B-T5-41A
Related LinksRR0816P-26, RR0816P-2610-B-T5-41A Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-2610-B-T5-41A Details Description
Related parts for RR0816P-2610-B-T5-41A
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 240C(464F) CYLNDR datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 0.5% 1/2W 1206 datasheet.pdf