Susumu RR0816P-364-D
RR0816P-364-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-364-D
Brief Description
RES SMD 360K OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-364-D.pdf
Availability of RR0816P-364-D
QUANTITY
RR0816P-364-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-364-D
Internal Part NumberEIS-RR0816P-364-D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-364-D
Related LinksRR0816, RR0816P-364-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-364-D Details Description
Related parts for RR0816P-364-D
DIODE MODULE 2KV 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 86.558MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1.27MM DUL SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT MU-MU DUPLEX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf