Susumu RR0816P-512-D
RR0816P-512-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-512-D
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-512-D.pdf
Availability of RR0816P-512-D
QUANTITY
RR0816P-512-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-512-D
Internal Part NumberEIS-RR0816P-512-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-512-D
Related LinksRR0816, RR0816P-512-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-512-D Details Description
Related parts for RR0816P-512-D
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT SAMPLE FSK TX/RX 434MHZ datasheet.pdf
MCU 8BIT SGL VOLT FLASH 8-DIP datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BLZP 5.08/16/270LH SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf