Susumu RR0816P-5902-D-75C
RR0816P-5902-D-75C picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-5902-D-75C
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-5902-D-75C.pdf
Availability of RR0816P-5902-D-75C
QUANTITY
RR0816P-5902-D-75C Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-5902-D-75C
Internal Part NumberEIS-RR0816P-5902-D-75C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-5902-D-75C
Related LinksRR0816P-5, RR0816P-5902-D-75C Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-5902-D-75C Details Description
Related parts for RR0816P-5902-D-75C
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
IC DUAL LINE DRIVERS 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 20-TSSOP datasheet.pdf
DC DC CONVERTER 36V 120W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 11POS datasheet.pdf
REFLECTR SHARP MEGAZENIGATA WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf