Susumu RR0816Q-88R7-D-92R
RR0816Q-88R7-D-92R picture photo
Mfg. Part Number
RR0816Q-88R7-D-92R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816Q-88R7-D-92R.pdf
Availability of RR0816Q-88R7-D-92R
QUANTITY
RR0816Q-88R7-D-92R Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816Q-88R7-D-92R
Internal Part NumberEIS-RR0816Q-88R7-D-92R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816Q-88R7-D-92R
Related LinksRR0816Q-8, RR0816Q-88R7-D-92R Datasheet, Susumu Distributor
RR0816Q-88R7-D-92R Details Description
Related parts for RR0816Q-88R7-D-92R
MODULE VF GRAPHIC DISPLAY 112X16 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.38V LOW S0T-23B datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 149.456 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME HT GRN 2 datasheet.pdf