E-Switch RR11531100
RR11531100 picture photo
Mfg. Part Number
RR11531100
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V
Datasheet Download
RR11531100.pdf
Availability of RR11531100
QUANTITY
RR11531100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RR11531100
Internal Part NumberEIS-RR11531100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRR1, LAMB
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR11531100
Related LinksRR115, RR11531100 Datasheet, E-Switch Distributor
RR11531100 Details Description
Related parts for RR11531100
IC MPU Z180 10MHZ 64DIP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA Backlight 16-SO datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XY AXIS 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 720MA 722.1 MOHM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 4 ROW 280 POS datasheet.pdf
560UF 50V 16X25 105C RAD datasheet.pdf