Susumu RR1220P-1242-D-M
RR1220P-1242-D-M picture photo
Mfg. Part Number
RR1220P-1242-D-M
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.4KOHM 0.5% 1/10W 0805
Datasheet Download
RR1220P-1242-D-M.pdf
Availability of RR1220P-1242-D-M
QUANTITY
RR1220P-1242-D-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RR1220P-1242-D-M
Internal Part NumberEIS-RR1220P-1242-D-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR1220P-1242-D-M
Related LinksRR1220P-, RR1220P-1242-D-M Datasheet, Susumu Distributor
RR1220P-1242-D-M Details Description
Related parts for RR1220P-1242-D-M
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.55"LX1.43"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
PV datasheet.pdf
HDMI SIGNAL EXTENDER 60HZ M/F 1' datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 220 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 350MA 1.29 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf