Susumu RR1220P-2740-D-M
RR1220P-2740-D-M picture photo
Mfg. Part Number
RR1220P-2740-D-M
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/10W 0805
Datasheet Download
RR1220P-2740-D-M.pdf
Availability of RR1220P-2740-D-M
QUANTITY
RR1220P-2740-D-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RR1220P-2740-D-M
Internal Part NumberEIS-RR1220P-2740-D-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR1220P-2740-D-M
Related LinksRR1220P-, RR1220P-2740-D-M Datasheet, Susumu Distributor
RR1220P-2740-D-M Details Description
Related parts for RR1220P-2740-D-M
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK FUSE BLOCK SECTION datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 120 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf