Nichicon RR50J391MDN1LX
RR50J391MDN1LX picture photo
Mfg. Part Number
RR50J391MDN1LX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RR50J391MDN1LX.pdf
Availability of RR50J391MDN1LX
QUANTITY
RR50J391MDN1LX Order Process
Ship out your order
Specifications of RR50J391MDN1LX
Internal Part NumberEIS-RR50J391MDN1LX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, R5
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.63A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR50J391MDN1LX
Related LinksRR50J39, RR50J391MDN1LX Datasheet, Nichicon Distributor
RR50J391MDN1LX Details Description
Related parts for RR50J391MDN1LX
DIODE ZENER 62V 1W DO204AL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.1"L X 2.1"W datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 RW SN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 16pF 150 Ohm -10°C - 60°C COTS Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf