E-Switch RRG31131100
RRG31131100 picture photo
Mfg. Part Number
RRG31131100
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Datasheet Download
RRG31131100.pdf
Availability of RRG31131100
QUANTITY
RRG31131100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RRG31131100
Internal Part NumberEIS-RRG31131100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRRG311yyyyy.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRRG3, LAMB
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life-
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RRG31131100
Related LinksRRG31, RRG31131100 Datasheet, E-Switch Distributor
RRG31131100 Details Description
Related parts for RRG31131100
IC FPGA 304 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 25POS HSG datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Y5V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG SHLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf