E-Switch RRG38133300
RRG38133300 picture photo
Mfg. Part Number
RRG38133300
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Datasheet Download
RRG38133300.pdf
Availability of RRG38133300
QUANTITY
RRG38133300 Order Process
Ship out your order
Specifications of RRG38133300
Internal Part NumberEIS-RRG38133300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRRG3, LAMB
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound
Color - Actuator/CapAlmond
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life-
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RRG38133300
Related LinksRRG38, RRG38133300 Datasheet, E-Switch Distributor
RRG38133300 Details Description
Related parts for RRG38133300
PGS SHEET 115X180MM W/TAPE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 280 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 75MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8SMD datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 886 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/04/180SH180C BK BX datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032MS-3 0C1-2-V4 datasheet.pdf
IC DUAL PUSH BUTTON RESET 6WLCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf