Sullins Connector Solutions RSA10DTKI
RSA10DTKI picture photo
Mfg. Part Number
RSA10DTKI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD
Datasheet Download
RSA10DTKI.pdf
Availability of RSA10DTKI
QUANTITY
RSA10DTKI Order Process
Ship out your order
Specifications of RSA10DTKI
Internal Part NumberEIS-RSA10DTKI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSA10DTKI
Related LinksRSA1, RSA10DTKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSA10DTKI Details Description
Related parts for RSA10DTKI
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 20-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 400NH N48 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MICRO 25C S 10" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf